Budite posebno oprezni kada prilikom elektronske kupovine nekome ustupate svoje osobne i financijske podatke. Jedan od pokazatelja da je prodavač poduzeo određene mjere sigurnosti je oznaka "https:" na početku adrese stranice. Slovo "s" u https predstavlja riječ secure te pokazuje da stranica koristi SSL (Secure Sockets Layer) enkripciju. Ovo je samo jedan od pokazatelja, a rizik možete umanjiti tako da slijedite određene naputke, kao što su:
- pročitajte politiku privatnosti stranice. Ona bi trebala objasniti koje se informacije prikupljaju, kako se koriste, proslijeđuju li se trećim stranama i koje je sigurnosti tvrtka poduzela kako bi zaštitila vaše podatke. Ukoliko ne vidite ovaj dokument ili ga ne razumijete, razmislite o tome da proizvod potražite kod drugog prodavača.
obratite pažnju na vrstu podataka koji se od vas traže. Legitimni prodavači od vas ne bi smjeli tražiti datum rođenja, OIB i slično.
provjeravajte svoje bankovne račune. Redovito provjeravajte svoje bankovne račune kako biste bili sigurni da se nisu pojavili neautorizirani nalozi. Ukoliko primijetite bilo kakve nepravilnosti, odmah se obratite svojoj banci.
koristite antivirusnu zaštitu. Katkada nije potrebno ručno upisati podatke i na taj način ih dostaviti kriminalcima. Ukoliko je na vašem računalu instaliran maliciozni softver, postoji mogućnost da je kriminalcima omogućio udaljeni pristup računalu ili da mu šalje sve naredbe koje računalu dajete putem tipkovnice. Budite oprezni prilikom odabira antivirusnog rješenja i izbjegavajte ponude koje su "predobre da bi bile istinite", jer vjerojatno jesu. Odaberite pouzdanog i dobro ocijenjenog proizvođača.
koristite snažne lozinke. Koristite različite lozinke za pristup servisima, nemojte koristiti jednu lozinku za sve prodavače. Promijenite lozinke nekoliko puta godišnje.
zaštitite mobilne uređaje. Veliki broj korisnika elektronsku kupovinu obavlja putem pametnih telefona ili laptopa. U ovom slučaju biste trebali iskoristiti dostupne zaštite mjere samog uređaja, na primjer enkripciju ili zaključavanje putem lozinke.
izbjegavajte javne terminale. Ukoliko nije nužno, nemojte svoje podatke unositi na javnim računalima (učionice, kolodvori, hoteli, ...) jer ne možete biti sigurni da na računalu nije instaliran maliciozni softver.